Vishay/Dale RWR81S2R00FRB12
RWR81S2R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R00FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R00FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R00FRB12
QUANTITY
RWR81S2R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R00FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R00FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R00FRB12
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 30MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf