Vishay/Dale RWR81S2R00FRB12
RWR81S2R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R00FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R00FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R00FRB12
QUANTITY
RWR81S2R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R00FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R00FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R00FRB12
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES 68K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ENCLOSED datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
GT 5C 5#16S PIN RECP WALL datasheet.pdf
Non-Isolated 16A SIP/SMT DC/DC Converters datasheet.pdf