Vishay/Dale RWR81S2R20FRB12
RWR81S2R20FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R20FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R20FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R20FRB12
QUANTITY
RWR81S2R20FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R20FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R20FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R20FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R20FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R20FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R20FRB12
CABLE GRIP BLACK 11-18MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.0K OHM 1% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 23MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
FMAB NEO FILTR 1PH 1ST 8A 250VAC datasheet.pdf