Vishay/Dale RWR81S2R49FRS70
RWR81S2R49FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R49FRS70
Brief Description
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R49FRS70.pdf
Availability of RWR81S2R49FRS70
QUANTITY
RWR81S2R49FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R49FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R49FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R49FRS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R49FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R49FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S2R49FRS70
DIODE ZENER 27V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH GUARD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE DC BRUSHLESS MOTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf