Vishay/Dale RWR81S2R55FRB12
RWR81S2R55FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R55FRB12
Brief Description
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R55FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R55FRB12
QUANTITY
RWR81S2R55FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R55FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R55FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R55FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R55FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R55FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R55FRB12
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.87VC DO201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 645MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES 1.06204K OHM .3W .005% RAD datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf