Vishay/Dale RWR81S2R61BRBSL
RWR81S2R61BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R61BRBSL
Brief Description
RES 2.61 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R61BRBSL.pdf
Availability of RWR81S2R61BRBSL
QUANTITY
RWR81S2R61BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R61BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R61BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R61BRBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R61BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R61BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S2R61BRBSL
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 1.0M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
1XRSV M12 D-CODED, ANGLED 7.5M datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 50PF 7.5KV datasheet.pdf