Vishay/Dale RWR81S2R67FRS70
RWR81S2R67FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R67FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R67FRS70.pdf
Availability of RWR81S2R67FRS70
QUANTITY
RWR81S2R67FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R67FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R67FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R67FRS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R67FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R67FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S2R67FRS70
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SOIC datasheet.pdf
CONN MINI-D 40POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STORAGE 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OLED GRAPH MULTIFONT YEL 2.8 datasheet.pdf
SC 3.81/17/180F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 2CON 28AWG BRAID datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz 6-in, 8-out TDM CODEC IC datasheet.pdf