Vishay/Dale RWR81S2R67FSS70
RWR81S2R67FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R67FSS70
Brief Description
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R67FSS70.pdf
Availability of RWR81S2R67FSS70
QUANTITY
RWR81S2R67FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R67FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R67FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R67FSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R67FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R67FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2R67FSS70
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 296POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
KIT DEV ZB RF MOD REST OF WORLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SGE-225-2-2390 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf