Vishay/Dale RWR81S2R70FSS73
RWR81S2R70FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R70FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R70FSS73.pdf
Availability of RWR81S2R70FSS73
QUANTITY
RWR81S2R70FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R70FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R70FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R70FSS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R70FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R70FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S2R70FSS73
FIXED IND 150UH 280MA 2.18 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 2CH SOT-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.95A 61.8 MOHM datasheet.pdf
OSC VCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A B-MELF datasheet.pdf