Vishay/Dale RWR81S2R87FRB12
RWR81S2R87FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R87FRB12
Brief Description
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R87FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R87FRB12
QUANTITY
RWR81S2R87FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R87FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R87FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R87FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R87FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R87FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R87FRB12
STRAIN RELIEF 16 POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 6.32A 15.7 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
ANT CBL ASSY 1.13MM UFL TO IU.FL datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf