Vishay/Dale RWR81S2R94BSRSL
RWR81S2R94BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R94BSRSL
Brief Description
RES 2.94 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R94BSRSL.pdf
Availability of RWR81S2R94BSRSL
QUANTITY
RWR81S2R94BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R94BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R94BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)