Vishay/Dale RWR81S3090FRS73
RWR81S3090FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3090FRS73
Brief Description
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3090FRS73.pdf
Availability of RWR81S3090FRS73
QUANTITY
RWR81S3090FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3090FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S3090FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3090FRS73
Related LinksRWR81S3, RWR81S3090FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3090FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S3090FRS73
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 150MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-TSSOP datasheet.pdf
RES NTWRK 8 RES 4.7K OHM 12LBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf