Vishay/Dale RWR81S3160FSS70
RWR81S3160FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3160FSS70
Brief Description
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3160FSS70.pdf
Availability of RWR81S3160FSS70
QUANTITY
RWR81S3160FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3160FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3160FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3160FSS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3160FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3160FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S3160FSS70
TRANSFORMR ISOL 115 TO 95V 750VA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 100MW SOD523 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST-NO 15-20 AT datasheet.pdf
IC FRACTION-N FREQ SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 100V 0603 datasheet.pdf