Vishay/Dale RWR81S31R6FMRSL
RWR81S31R6FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S31R6FMRSL
Brief Description
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S31R6FMRSL.pdf
Availability of RWR81S31R6FMRSL
QUANTITY
RWR81S31R6FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S31R6FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S31R6FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S31R6FMRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S31R6FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S31R6FMRSL Details Description
Related parts for RWR81S31R6FMRSL
IC REG LDO NEG ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 90A SP6 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 8K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 15POS datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf