Vishay/Dale RWR81S33R0BSS70
RWR81S33R0BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S33R0BSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S33R0BSS70.pdf
Availability of RWR81S33R0BSS70
QUANTITY
RWR81S33R0BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S33R0BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S33R0BSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S33R0BSS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S33R0BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S33R0BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S33R0BSS70
DIODE GEN PURP 85V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CIGARETTE PLUG PLASTIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC PROG SNSR COND V-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf