Vishay/Dale RWR81S33R0BSS70
RWR81S33R0BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S33R0BSS70
Brief Description
RES 33 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S33R0BSS70.pdf
Availability of RWR81S33R0BSS70
QUANTITY
RWR81S33R0BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S33R0BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S33R0BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S33R0BSS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S33R0BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S33R0BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S33R0BSS70
FIXED IND 100UH 800MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR THS3121 datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM NPN-NO UNSHIELD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 75A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 68POS T/H KEY datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf