Vishay/Dale RWR81S35R7FSS73
RWR81S35R7FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S35R7FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S35R7FSS73.pdf
Availability of RWR81S35R7FSS73
QUANTITY
RWR81S35R7FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S35R7FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S35R7FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S35R7FSS73
Related LinksRWR81S3, RWR81S35R7FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S35R7FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S35R7FSS73
RES SMD 3.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRVR QUAD LVDS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN M12 5POS R/A PLUG datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ASM JOYSTICK 4WAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO213AA datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP MOD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf