Vishay/Dale RWR81S35R7FSS73
RWR81S35R7FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S35R7FSS73
Brief Description
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S35R7FSS73.pdf
Availability of RWR81S35R7FSS73
QUANTITY
RWR81S35R7FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S35R7FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S35R7FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S35R7FSS73
Related LinksRWR81S3, RWR81S35R7FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S35R7FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S35R7FSS73
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAT 6 RCK-SNP 48 PORT PATCH PANE datasheet.pdf
IC WLED DRIVER datasheet.pdf
VORTEX86DX2 CPU 1GHZ 2GB datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf