Vishay/Dale RWR81S36R5FRS70
RWR81S36R5FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S36R5FRS70
Brief Description
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S36R5FRS70.pdf
Availability of RWR81S36R5FRS70
QUANTITY
RWR81S36R5FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S36R5FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S36R5FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S36R5FRS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S36R5FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S36R5FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S36R5FRS70
MODULE RABBITCORE RCM3315 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC OTP RC BLASTER 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 290MA 3.4 OHM datasheet.pdf
LACING TAPE BRD NOMEX 50LB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 70POS datasheet.pdf