Vishay/Dale RWR81S3800BSB12
RWR81S3800BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3800BSB12
Brief Description
RES 380 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3800BSB12.pdf
Availability of RWR81S3800BSB12
QUANTITY
RWR81S3800BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3800BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3800BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)380
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3800BSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3800BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3800BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3800BSB12
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16F/MDM16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 10A SYNC 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.689" DIA BLK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE UFAST 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
AB 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 16 V datasheet.pdf