Vishay/Dale RWR81S3800BSBSL
RWR81S3800BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3800BSBSL
Brief Description
RES 380 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3800BSBSL.pdf
Availability of RWR81S3800BSBSL
QUANTITY
RWR81S3800BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3800BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3800BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)380
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3800BSBSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3800BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3800BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S3800BSBSL
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 2X12V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CHRG CBL ELECT VEH MODE 2, 1 PH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf