Vishay/Dale RWR81S38R3FSBSL
RWR81S38R3FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S38R3FSBSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S38R3FSBSL.pdf
Availability of RWR81S38R3FSBSL
QUANTITY
RWR81S38R3FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S38R3FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S38R3FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S38R3FSBSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S38R3FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S38R3FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S38R3FSBSL
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 710MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPST 5A QC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf