Vishay/Dale RWR81S3R09FSS70
RWR81S3R09FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R09FSS70
Brief Description
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R09FSS70.pdf
Availability of RWR81S3R09FSS70
QUANTITY
RWR81S3R09FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R09FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R09FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R09FSS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R09FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R09FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S3R09FSS70
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC OS 200W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VR12.5 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf