Vishay/Dale RWR81S3R57FRRSL
RWR81S3R57FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R57FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.57 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R57FRRSL.pdf
Availability of RWR81S3R57FRRSL
QUANTITY
RWR81S3R57FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R57FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R57FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R57FRRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R57FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R57FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S3R57FRRSL
SENSOR 30PSIG 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 150V 0605 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 76MA 40 OHM TH datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 RA 200POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN INSERT PIN datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf