Vishay/Dale RWR81S3R65FSB12
RWR81S3R65FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R65FSB12
Brief Description
RES 3.65 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R65FSB12.pdf
Availability of RWR81S3R65FSB12
QUANTITY
RWR81S3R65FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R65FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R65FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R65FSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R65FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R65FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3R65FSB12
MOSFET N-CH 30V 100A DPAK datasheet.pdf
IC PFC PWM CTRLR COMBO 16-SOIC datasheet.pdf
CONN 8POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 44PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO-263AA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO U-FLGA1515-9 datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf