Vishay/Dale RWR81S3R83DRRSL
RWR81S3R83DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R83DRRSL
Brief Description
RES 3.83 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R83DRRSL.pdf
Availability of RWR81S3R83DRRSL
QUANTITY
RWR81S3R83DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R83DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R83DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R83DRRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R83DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R83DRRSL Details Description
Related parts for RWR81S3R83DRRSL
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 280VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 117 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf