Vishay/Dale RWR81S3R83FRB12
RWR81S3R83FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R83FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R83FRB12.pdf
Availability of RWR81S3R83FRB12
QUANTITY
RWR81S3R83FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R83FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R83FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R83FRB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R83FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R83FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S3R83FRB12
MEMORY CARD FLASH 10GB datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP datasheet.pdf
IC LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CNTRLR CHARGE LI+ 16-QSOP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE USB 3.0 A MALE - A FML 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf