Vishay/Dale RWR81S3R97BRS70
RWR81S3R97BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R97BRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.97 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R97BRS70.pdf
Availability of RWR81S3R97BRS70
QUANTITY
RWR81S3R97BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R97BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R97BRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R97BRS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R97BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R97BRS70 Details Description
Related parts for RWR81S3R97BRS70
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 10MSOP datasheet.pdf
CABINET ALUM BLACK 11"L X 8.31"W datasheet.pdf
BOOT FULL PB 15/32-32 GRAY RFI datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN PADDLEBRD 14POS VERT 28AWG datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf