Vishay/Dale RWR81S3R97BRS70
RWR81S3R97BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R97BRS70
Brief Description
RES 3.97 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R97BRS70.pdf
Availability of RWR81S3R97BRS70
QUANTITY
RWR81S3R97BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R97BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R97BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R97BRS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R97BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R97BRS70 Details Description
Related parts for RWR81S3R97BRS70
CABLE GRIP GRAY 3-7MM datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE SMD datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf