Vishay/Dale RWR81S40R2FSRSL
RWR81S40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S40R2FSRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S40R2FSRSL.pdf
Availability of RWR81S40R2FSRSL
QUANTITY
RWR81S40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S40R2FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S40R2FSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S40R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S40R2FSRSL
FIXED IND 56UH 296MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MT 1POS SIZE 0 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf