Vishay/Dale RWR81S4220FSRSL
RWR81S4220FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4220FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4220FSRSL.pdf
Availability of RWR81S4220FSRSL
QUANTITY
RWR81S4220FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4220FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4220FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4220FSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4220FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4220FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S4220FSRSL
MEMORY CARD FLASH 768MB datasheet.pdf
IC AMP LIMIT CML TTL LOS 16MLF datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 42SDIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf