Vishay/Dale RWR81S42R2FRRSL
RWR81S42R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S42R2FRRSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S42R2FRRSL.pdf
Availability of RWR81S42R2FRRSL
QUANTITY
RWR81S42R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S42R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S42R2FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S42R2FRRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S42R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S42R2FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S42R2FRRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 52POS datasheet.pdf
ADAPTER TEST .040" SOCKET RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf