Vishay/Dale RWR81S43R2FSB12
RWR81S43R2FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S43R2FSB12
Brief Description
RES 43.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S43R2FSB12.pdf
Availability of RWR81S43R2FSB12
QUANTITY
RWR81S43R2FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S43R2FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S43R2FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S43R2FSB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S43R2FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S43R2FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S43R2FSB12
MAGNET USE W/10-68 A/T .24" SQ datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 119.6 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 150POS DR DIP datasheet.pdf
CHIPCAP2 SIP DGTL 2% 3.3V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.5A 43 MOHM SMD datasheet.pdf