Vishay/Dale RWR81S4420FSS70
RWR81S4420FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4420FSS70
Brief Description
RES 442 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4420FSS70.pdf
Availability of RWR81S4420FSS70
QUANTITY
RWR81S4420FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4420FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4420FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4420FSS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S4420FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4420FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S4420FSS70
IC DIGITAL POT 10K 64TP 14TSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
22MM BLUE 5V SCREW BLOCK datasheet.pdf
RES 11 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf