Vishay/Dale RWR81S4700FRBSL
RWR81S4700FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4700FRBSL
Brief Description
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4700FRBSL.pdf
Availability of RWR81S4700FRBSL
QUANTITY
RWR81S4700FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4700FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4700FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4700FRBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4700FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4700FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S4700FRBSL
YOKE CLAMP W/BLACK HOOD 10X3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 410MA 1.77 OHM datasheet.pdf
BT2.0 STD RS232 ADPT FW6.XX AO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 15M 12-24V datasheet.pdf
SGE-225-2-2900 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 1.8V 32QFN datasheet.pdf
4MM TNPLTD CPPR+FR SLEEVING 100M datasheet.pdf
SC/UPC PROTRUSION SETTING TOOL datasheet.pdf
4,7UF 50V 5X11 datasheet.pdf