Vishay/Dale RWR81S4750FSS70
RWR81S4750FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4750FSS70
Brief Description
RES 475 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4750FSS70.pdf
Availability of RWR81S4750FSS70
QUANTITY
RWR81S4750FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4750FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4750FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4750FSS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S4750FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4750FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S4750FSS70
FIXED IND 1.2MH 220MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
MULTICHANNEL FSK TRANSMITTER datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 50VDC 10DIP datasheet.pdf