Vishay/Dale RWR81S47R5FRRSL
RWR81S47R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S47R5FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S47R5FRRSL.pdf
Availability of RWR81S47R5FRRSL
QUANTITY
RWR81S47R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S47R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S47R5FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S47R5FRRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S47R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S47R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S47R5FRRSL
FIXED IND 5.6UH 15.6A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY TIME-DELAY 10A 24-240VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 4A SOT-223 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .051"L datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 83MM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf