Vishay/Dale RWR81S4870FSB12
RWR81S4870FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4870FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4870FSB12.pdf
Availability of RWR81S4870FSB12
QUANTITY
RWR81S4870FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4870FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4870FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4870FSB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4870FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4870FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S4870FSB12
FIXED IND 10UH 155MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 8PQFN datasheet.pdf