Vishay/Dale RWR81S4870FSB12
RWR81S4870FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4870FSB12
Brief Description
RES 487 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4870FSB12.pdf
Availability of RWR81S4870FSB12
QUANTITY
RWR81S4870FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4870FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4870FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4870FSB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4870FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4870FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S4870FSB12
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MPD20K datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf