Vishay/Dale RWR81S48R7FRB12
RWR81S48R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S48R7FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S48R7FRB12.pdf
Availability of RWR81S48R7FRB12
QUANTITY
RWR81S48R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S48R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S48R7FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S48R7FRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S48R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S48R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S48R7FRB12
RES SMD 66.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9860 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 20DIP 0.3 datasheet.pdf
RES 240 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SMA datasheet.pdf