Vishay/Dale RWR81S4990BRB12
RWR81S4990BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990BRB12.pdf
Availability of RWR81S4990BRB12
QUANTITY
RWR81S4990BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990BRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S4990BRB12
TRANS PNP 35V 2A E-LINE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI TARG 32B ECP2M datasheet.pdf
CARD EDGE CONN 32POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
RES SMD 900OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MINI MOD RF TXRX EM358 20DBM datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 8.2K OHM 24LBGA datasheet.pdf