Vishay/Dale RWR81S4990BRRSL
RWR81S4990BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990BRRSL.pdf
Availability of RWR81S4990BRRSL
QUANTITY
RWR81S4990BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990BRRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S4990BRRSL
Connector Header 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/CPC20S datasheet.pdf
IC MUX 4:1 HI-SPEED 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
CROSS RAIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 28 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf