Vishay/Dale RWR81S4990FSRSL
RWR81S4990FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990FSRSL.pdf
Availability of RWR81S4990FSRSL
QUANTITY
RWR81S4990FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990FSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S4990FSRSL
DIAL PLATE 1-11 DIGIT 1.87"DIA datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .318 M3 datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V AXIAL datasheet.pdf