Vishay/Dale RWR81S49R9BRS70
RWR81S49R9BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S49R9BRS70
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S49R9BRS70.pdf
Availability of RWR81S49R9BRS70
QUANTITY
RWR81S49R9BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S49R9BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S49R9BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S49R9BRS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S49R9BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S49R9BRS70 Details Description
Related parts for RWR81S49R9BRS70
PNL MNT HEADER 7.62MM 8POS datasheet.pdf