Vishay/Dale RWR81S49R9DRB12
RWR81S49R9DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S49R9DRB12
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S49R9DRB12.pdf
Availability of RWR81S49R9DRB12
QUANTITY
RWR81S49R9DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S49R9DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S49R9DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S49R9DRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S49R9DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S49R9DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S49R9DRB12
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 37POS datasheet.pdf
COUPLER 10DB 2300-3700MHZ 0805 datasheet.pdf
20+20 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX5876 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf