Vishay/Dale RWR81S49R9FPRSL
RWR81S49R9FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S49R9FPRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S49R9FPRSL.pdf
Availability of RWR81S49R9FPRSL
QUANTITY
RWR81S49R9FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S49R9FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S49R9FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S49R9FPRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S49R9FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S49R9FPRSL Details Description
Related parts for RWR81S49R9FPRSL
RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A ITO220AC datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf