Vishay/Dale RWR81S4R02BPB12
RWR81S4R02BPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R02BPB12
Brief Description
RES 4.02 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R02BPB12.pdf
Availability of RWR81S4R02BPB12
QUANTITY
RWR81S4R02BPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R02BPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R02BPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R02BPB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R02BPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R02BPB12 Details Description
Related parts for RWR81S4R02BPB12
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RECEIVER IF MULTI LFCSP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
RES 3.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf