Vishay/Dale RWR81S4R12FSS70
RWR81S4R12FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R12FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R12FSS70.pdf
Availability of RWR81S4R12FSS70
QUANTITY
RWR81S4R12FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R12FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R12FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R12FSS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R12FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R12FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S4R12FSS70
CONN PLUG 4POS W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W SMBJ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf