Vishay/Dale RWR81S4R42FPBSL
RWR81S4R42FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R42FPBSL
Brief Description
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R42FPBSL.pdf
Availability of RWR81S4R42FPBSL
QUANTITY
RWR81S4R42FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R42FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R42FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R42FPBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R42FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R42FPBSL Details Description
Related parts for RWR81S4R42FPBSL
SENSOR 300PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V CH 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf