Vishay/Dale RWR81S4R75FSS73
RWR81S4R75FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R75FSS73
Brief Description
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R75FSS73.pdf
Availability of RWR81S4R75FSS73
QUANTITY
RWR81S4R75FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R75FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R75FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R75FSS73
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R75FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R75FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S4R75FSS73
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE FEEDTHRO datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V AAA datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 14DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAC-3P-MR/2 0-647 SCO BK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf